Zegiestow.net - w sercu beskidu sądeckiego
Pętla rowerowa Żegiestów - Wierchomla - Żegiestów
Kapliczka św. Huberta w Żegiestowie
Żegiestów-Zdrój we mgle - jesień 2013
Szlak na Pustą Wielką
Centrum Żegiestowa
Żegiestów-Zdrój
Szlaki turystyczne Żegiestowa i okolic
Przełomy Popradu
Kamień Wandy w Żegiestowie

Żegiestów

Położenie: 49°23'N 20°48'E

Wysokość n.p.m.: 486m

Przybliżona liczba ludności: 960

Lokalizacja administracyjna:
województwo małopolskie, powiat nowosądecki, gmina Muszyna

W sercu Beskidu Sądeckiego leży urokliwa miejscowość uzdrowiskowa z ciekawą historią, nieprzereklamowana, zachwycająca spokojem i niesamowitą atmosferą ? Żegiestów. Cudowne otoczenie z licznymi szlakami turystycznymi oraz niepowtarzalny klimat tego miejsca, tworzą warunki do życia oraz wypoczynku, jakich może pozazdrościć temu miejscu niejeden kurort.

Ośrodek Sportu i Rekreacji ??Wietrznice?? koło Łącka to jedyny obiekt tego typu w Polsce.

Malowniczo usytułowany w kotlinie pośród gór Gorców, Beskidu Wyspowego oraz Beskidu Sądeckiego. Camping znajduje się w cichej i spokojnej okolicy nad samą rzeką Dunajec w otoczeniu lasów i gór. Dodatkowym atutem tego miejsc jest specjalny tor kajakarstwa górskiego który jest jednym z trzech obiektów tego typu w Polsce. Naturalne położenie ośrodka przyciąga kajakarzy oraz osoby ceniące sobie aktywny wypoczynek w górach z całego kraju.

Rowerem z Jaworzyny Krynickiej do Żegiestowa

Piękna pogoda i wakacyjny nastrój to wystarczająca motywacja do wybrania się z rowerem w góry. Dzisiaj coś dla tych, których lubią czasami zjechać z utartych rowerowych ścieżek na bardziej emocjonujące trasy.

Zaczynamy pod dolną stacją kolejki gondolowej na Jaworzynę Krynicką. Tutaj kierujemy się w górę drogą, którą dowożone są ładunki do schroniska. Po kilkuset metrach łagodnego podjazdu droga skręca w lewo, staje się stroma i kamienista. Zaczyna wić się po stromym brzegu góry, której szczyt jest naszym celem.

Po kilku ostrych zakrętach i serpentynach naszym oczom ukaże się budynek schroniska. Dalej do wyboru mamy dwie trasy na szczyt Jaworzyny. Jedna prowadzi na prawo od schroniska i podchodzi stromo pod szlak na Runek. Druga pozwala na łagodniejszy podjazd, prowadząc na lewo od schroniska i dalej w poprzek tras narciarskich.

Na szczycie Jaworzyny czeka nagroda w postaci przepięknych widoków. Kilka z nich można obejrzeć na załączonych zdjęciach.

Trasa narciarsko-biegowa w Żegiestowie

Jeżeli macie w sobie odrobinę chęci, zapraszamy z nami na narty biegowe! Tym razem nasza trasa zaczyna się przy kapliczce św. Huberta. Jak tutaj dotrzeć, opisaliśmy już w poprzednich materiałach.

Od kapliczki kierujemy się w dół, wraz z czerwonym szlakiem gminnym. Po 500 metrach docieramy do krzyża i przy nim skręcamy w lewo. Dalej poruszamy się szlakiem niebieskim.

Po około 1400 metrów docieramy do krzyża na hali Milickiej. Biegniemy dalej około 20 metrów i zawracamy.

Trasa spacerowa nordic walking - Żegiestów

Długość trasy: około 7 km, czas przejścia: 2 godziny

Trasa rozpoczyna się przy Szkole Podstawowej w Żegiestowie. Wyruszamy w górę, aby po 200 metrach skręcić w prawo na most, na przysiółek (Pindówka). Wąwozem poruszamy się w górę i po około 5 minutach docieramy do skrzyżowania, tam wybieramy środkową trasę.

Po lewej stronie ukazuje nam się w całej okazałości Zubrzy Wierch. Po kilku minutach marszu docieramy do ciekawej bramy wjazdowej, prowadzącej do prywatnego terenu. Przy bramie, za nami ukazuje nam się panorama gór Lubowelskich, a przy dobrej widoczności można podziwiać Tatry Wysokie i Bielskie.

Szlak gminny czerwony

Szlak rozpoczyna się przy ostatnim przystanku Żegiestów Palenica. Po 200 m marszu zauważmy przepływający pod nami Żegiestowski Potok. Kontynuując marsz z lewej strony mijamy ładny, stary dom, do którego biegnie ciekawa, drewniana kładka. Po 150 m z lewej strony widzimy drogę, która prowadzi do przysiółka Rusinówka, a po zaledwie minucie marszu docieramy do placu ze składem drzewa.

Za składem jest szlaban, gdzie niebieskim szlakiem można dojść na szczyt Pusta Wielka (ok. 3 km). Za szlabanem biegnie droga wijąca się wśród przepięknie porośniętych zboczy, jednocześnie kilkakrotnie przecinając szlak niebieski dochodzi pod szczyt Pustej. Na placu, przy ładnej pogodzie ukazuje nam się wspaniała panorama Tatr Wysokich i Bielskich.

Tutaj skręcamy w prawo i po 100 metrach wraz ze szlakiem turystycznym (nie mylić z gminnym) docieramy do drewnianego krzyża, gdzie szlak niebieski skręca w prawo do Żegiestowa-Zdroju ? ale my udajemy się w lewo. Przed nami, w oddali, widnieją Góry Leluchowskie i Góry Lubowelskie. Następnie wybieramy ciekawszą, dolną drogę.

Atrakcje w okolicy

Wasze komentarze

 • Kościół parafialny pw. św. Anny w Żegiestowie

  Ewa i Adam Orzerscy Ewa i Adam Orzerscy 8 lat temu
  Byliśmy tam na mszy podczas krótkiego wypoczynkowego pobytu, piękny kościół :) A i ludzie bardzo ...
   
 • Pensjonat IRENA ***

  Ewa i Adam Orzerscy Ewa i Adam Orzerscy 8 lat temu
  Mieliśmy okazję przebywać w Pensjonacie Irena przez wspaniałe 10 dni na przełomie kwietnia i maja.
   
 • Pensjonat IRENA ***

  Ewa i Adam Orzerscy Ewa i Adam Orzerscy 8 lat temu
  Mieliśmy okazję przebywać w Pensjonacie Irena przez wspaniałe 10 dni na przełomie kwietnia i maja.
   
 • Żegiestow Zdrój - Muszyna styczeń 1941

  Michał Michał 8 lat temu
  To jest tzw. "luxtorpeda", te ciekawe i b. nowoczesne składy polskiej produkcji przed wojną kursowały ...
   
 • Agrochatka u Władka

  Kasia Kasia 8 lat temu
  Do Agrochatki wracamy od lat, wspaniała serdeczna rodzinka, która uśmiechem nas wita a sercem gości.
Atrakcje Żegiestowa i okolic
Atrakcje Żegiestowa i okolic

Poprad

Piękna górska rzeka, przy której rybacy mają swój mały kawałek raju, o której turyści snują magiczne opowieści. A po drugiej stronie piękna Słowacja... czytaj więcej »

Kapliczki

Na przestrzeni lat Żegiestów zyskał kilka ciekawych kapliczek. Rozrzucone od Zdroju po szlaki turystyczne biegnące z Żegiestowa na Pustą Wielką...
czytaj więcej »

Kościoły

Na parafię Żegiestów składają się aż 3 obiekty sakralne. Wszystkie są ciekawe i zróżnicowane pod względem architektonicznym...
czytaj więcej »

Pusta Wielka

Pusta Wielka to szczyt o wysokości 1060 m.n.p.m., będący częścią Pasma Jaworzyny. Prowadzi tu min. czarny szlak z Żegiestowa...
czytaj więcej »

Szlaki piesze

W Żegiestowie mają swój początek (lub koniec) 3 bardzo ciekawe szlaki turystyczne. Można stąd dotrzeć aż na Jaworzynę Krynicką...
czytaj więcej »

Andrzejówka

Andrzejówka to piękna wieś, uroczo położona na skraju Beskidu Sądeckiego, nad rzeką Poprad, przy granicy ze Słowacją. ...
czytaj więcej »
Towarzystwo Przyjaciół Żegiestowa E-LIME strony www Krynica-Zdrój