Zegiestow.net - w sercu beskidu sądeckiego
Pętla rowerowa Żegiestów - Wierchomla - Żegiestów
Kapliczka św. Huberta w Żegiestowie
Żegiestów-Zdrój we mgle - jesień 2013
Szlak na Pustą Wielką
Centrum Żegiestowa
Żegiestów-Zdrój
Szlaki turystyczne Żegiestowa i okolic
Przełomy Popradu
Kamień Wandy w Żegiestowie

Żegiestów

Położenie: 49°23'N 20°48'E

Wysokość n.p.m.: 486m

Przybliżona liczba ludności: 960

Lokalizacja administracyjna:
województwo małopolskie, powiat nowosądecki, gmina Muszyna

W sercu Beskidu Sądeckiego leży urokliwa miejscowość uzdrowiskowa z ciekawą historią, nieprzereklamowana, zachwycająca spokojem i niesamowitą atmosferą ? Żegiestów. Cudowne otoczenie z licznymi szlakami turystycznymi oraz niepowtarzalny klimat tego miejsca, tworzą warunki do życia oraz wypoczynku, jakich może pozazdrościć temu miejscu niejeden kurort.

Żółty szlak turystyczny z Żegiestowa

Szlak żółty - jego długość wynosi około 7 km, czas potrzebny na przejście to 2 godziny i 30 minut (tempo marszu przeciętnego człowieka), różnica wzniesień podczas trasy wynosi 630 metrów.

Marszruta rozpoczyna się przy przejeździe kolejowym Żegiestów Wieś (obok budki kolejowej), w miejscu gdzie Żegiestowski Potok ma ujście do Popradu. Początkowo podążamy wraz ze szlakiem czarnym wzdłuż Żegiestowskiego Potoku, poruszamy się chodnikiem około 1800 metrów, aż zobaczymy miejscową Szkołę Podstawową. 

Za szkołą na wzniesieniu znajduje się piękny, wyniosły kościół p.w. św Anny (dawna cerkiew p.w. Michała Archanioła) w stylu bojkowskim. Tuż za kościołem znajduje się słynne źródełko św Anny.

Z prawej strony drogi obok wiat turystycznych, na progu wodnym ujrzymy mały wodospad. 50 metrów wyżej na Żegiestowskim Potoku znajduje się most. Przechodząc przez niego, droga doprowadzi nas do cmentarza parafialnego.

Po 100 metrach w lewo będzie rozgałęzienie szlaków czarnego i żółtego. Szlak czarny skręca na Pustą Wielką, my będziemy podążać prosto wzdłuż drogi asfaltowej.

Po 100 metrach marszruty z prawej strony drogi zobaczymy mały naturalny wodospad. Pod nim wpływa do Żegiestowskiego Potoku strumyk, który ma źródło pod niebieskim szlakiem Żegiestów Zdrój - Pusta Wielka. Po lewej stronie drogi oczaruje nas ciekawa zabudowa drewniana w kształcie podkowy: stary ładny drewniany dom oraz stodoła i spichlerz.

Przebywając kolejne 100 metrów szlaku, za mostem w prawo zobaczymy drogę przez "Pindówkę" do niebieskiego szlaku Żegiestów Zdrój-Pusta Wielka. W lewo około 50 m będzie sklep spożywczo-przemysłowy "BETKA". Tam możecie zaopatrzyć się w różne artykuły na dalszy marsz szlakiem (m.in. przewodniki, żywność, płaszcze przeciwdeszczowe itp.)

Za sklepem, w odległości około 50 metrów, po prawej stronie drogi są ruiny po dawnej cerkwi w Żegiestowie. Idąc dalej, 200 metrów w górę powyżej cerkwi, natrafimy na stary cmentarz. Zawiera on kilka starych zarośniętych nagrobków. 

Kontynuując nasz marsz, po prawej stronie drogi na Żegiestowskim Potoku ujrzymy kilka ciekawych mostków, a po 3 minutach dotrzemy do wiat turystycznych, przy których znajduje się malowniczy, romantyczny wodospad.

20 metrów wyżej, z prawej strony jest most prowadzący do MAGIERÓWKI. Z lewej strony wypływa potok koło "SOŁTYSA", którego źródło wybija obok czarnego szlaku.

100 metrów z lewej strony ukazuje nam się ogród i gospodarstwo SOŁTYSA, warto zwrócić uwagę na znajdującą się tam ciekawą kapliczkę. Na stodole umieszczony jest starodawny sprzęt gospodarczy.

20 metrów wyżej znajduje się przystanek autobusowy Żegiestów Leśniczówka. 50 metrów w prawo będzie kolejny mostek, a dalej na Żegiestowskim Potoku pojawi się próg wodny.

Idąc dalej, 50 metrów w górę, po prawej stronie drogi ujrzymy koło młyńskie ( to pamiątka po dawnym tartaku) oraz ciekawe skałki na Żegiestowskim Potoku.

Za nami przy dobrej widoczności ukazuje się panorama TATR BIELSKICH I WYSOKICH. Niesamowity widok, warto pozostać tu dłuższą chwilę, by nacieszyć oczy pięknem krajobrazu.

50 metrów od tego miejsca przechodząc przez drawniany mostek mieści się ciekawa zabudowa strumyka - kręg z kłodami drzewa. Po 150 metrach dalszej wędrówki, z lewej strony miniemy metalowy krzyż a po 250 metrach tablicę informacyjną - rozdroże Żegiestów-Rusinówka.

Pod drogą Palenicki Potok wpada do Żegiestowskiego Potoku. Przy skręcie w lewo w osiedle RUSINÓWKA znajduje się piękny drewniany dom i spichlerz, a po prawej krzyż, wiaty turystyczne i plac zabaw.

Jeśli pójdziemy prosto to droga doprowadzi nas do ostatniego przystanku Żegiestów Palenica oddalonego około 1200 metrów. Idąc wzdłuż drogi po lewej i prawej stronie zaobserwujemy kilka ciekawych drewnianych domów i spichlerzy.

Kontynuując nasz marsz od rozdroża żółtym szlakiem trzeba skręcić w lewo w osiedle RUSINÓWKA. Po 150 metrach dotrzemy do ujęcia wody  Ż.3.

Po kolejnych 200 metrach przemieścimy się do szlabanu, po drodze miniemy z lewej strony drogi kilka ciekawych drewnianych domów a także zobaczymy być może zwierzęta gospodarstwa domowego.

Koło szlabanu z prawej strony drogi ukaże nam się w oddali duża, prężnie działająca pasieka z ulami. Po 150 metrach będzie plac, a za nim w lewo droga doprowadziła by nas do skrzyżowania potoków Żegiestowskiego (lewej i prawej odnogi) oddalonego około 100 metrów. My idziemy PROSTO 100 metrów delikatnie pod górę.

Po 500 metrach, przy śpiewie ptaków ukrytych w koronach drzew lasu mieszanego i buczy karpackiej, docieramy do placu gdzie obrabiane jest drzewo.

Za placem w lewo droga doprowadziła by nas do czarnego szlaku przez leśniczówkę. Idziemy dalej, 50 metrów w górę jest strumyk który wpada do lewej odnogi Żegiestowskiego Potoku.

Po 50 metrach szlak żółty na zakręcie skręca w lewo, a po 20 metrach w prawo i pod górę, uwaga tu będzie strome podejście.

Po 5 minutach wspinaczki docieramy do zakrętu szlaku żółtego gdzie znajduje się tablica (uprawy leśne), z prawej strony dochodzi ścieżka leśna.

Kolejne 50 metrów i mamy zakręt, w oddali przez drzewa można dostrzec TATRY. Od tego miejsca ścieżką wśród drzew kierujemy się na wschód (uwaga na oznaczenia szlaku na drzewach).

Maszerujemy dalej, po lewej wypływa potoczek, a po prawej stronie odsłania nam się kilka ciekawych skałek oddalonych kilka metrów od szlaku.

Po 5 minutach docieramy do drogi prowadzącej z Żegiestowa-Palenica na Pustą Wielką. Skręcamy w lewo w tą drogę.

Po 20 metrach trafimy na punkt widokowy, z którego można obserwować: RADZIEJOWĄ oraz MAŁY I WIELKI ROGACZ itp, współrzędne to (49° 23' 57" N, 20° 49' 27" E).

Po około 100 metrach skręcamy w prawo, wśród drzew ponownie ukazują nam się TATRY. Po 50 metrach docieramy do miejsca gdzie dochodzi szlak niebieski z Żegiestowa Zdroju na Pustą Wielką.

UWAGA! OD tego miejsca razem ze szlakiem niebieskim idziemy na PUSTĄ WIELKĄ. Po 100 metrach po lewej stronie szlaku jest skałka z krzyżem, a koło niej wspaniały punkt widokowy na TATRY WYSOKIE i BIELSKIE. Współrzędne to (49° 24' 3" N, 20° 49' 31" E).

Po 100 metrach z prawej strony szlaku będzie skałka, a po 200 metrach dotrzemy do skrzyżowania dróg (rozdroże PUSTA WIELKA 1010 m.n.p.m).

W lewo jest droga która doprowadziła nas by do czarnego szlaku oddalonego około 350 metrów, a w prawo przez wyciąg narciarski (DWIE DOLINY), bacówka nad Wierchomlą, RUNEK do KRYNICY szlak niebieski oraz ŻÓŁTY przez JAWORZYNKĘ do SZCZAWNIKA.

Kontynuując nasz marsz idziemy w górę od Rozdroża PUSTA WIELKA około 150 metrów, mijamy polany z borówkami, tu szlak niebieski i żółty skręca w prawo , my idziemy ścieżką w górę około 2 minut.

Docieramy do szczytu PUSTA WIELKA 1060 m.n.p.m, gdzie z lewej strony dochodzi szlak czarny Żegiestów Wieś - Pusta Wielka.

Przed nami widok na WIERCHOMLĘ i wyciągi (DWIE DOLINY), 100 metrów w lewo grzbietem PUSTA WIELKA docieramy do Ambony Skalnej, tutaj czeka na nas nagroda: wspaniały punkt widokowy na TATRY WYSOKIE I BIELSKIE, Góry Leluchowskie, Góry Cergowskie oraz Góry Lubowieckie itp.

Pod skałką jest jaskinia (GROTA NAD PUSTĄ WIELKĄ).

Komentarze   

0 #1 marzena skalniak 2014-04-19 12:49
To moim zdaniem jeden z bardziej widokowych szlaków Żegiestowa i okolic. Ciekawa baza wypadowa na dalsze wycieczki, takze na Jaworzynę.
Zgłoś administratorowi

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Atrakcje w okolicy

Wasze komentarze

 • Kościół parafialny pw. św. Anny w Żegiestowie

  Ewa i Adam Orzerscy Ewa i Adam Orzerscy 8 lat temu
  Byliśmy tam na mszy podczas krótkiego wypoczynkowego pobytu, piękny kościół :) A i ludzie bardzo ...
   
 • Pensjonat IRENA ***

  Ewa i Adam Orzerscy Ewa i Adam Orzerscy 8 lat temu
  Mieliśmy okazję przebywać w Pensjonacie Irena przez wspaniałe 10 dni na przełomie kwietnia i maja.
   
 • Pensjonat IRENA ***

  Ewa i Adam Orzerscy Ewa i Adam Orzerscy 8 lat temu
  Mieliśmy okazję przebywać w Pensjonacie Irena przez wspaniałe 10 dni na przełomie kwietnia i maja.
   
 • Żegiestow Zdrój - Muszyna styczeń 1941

  Michał Michał 8 lat temu
  To jest tzw. "luxtorpeda", te ciekawe i b. nowoczesne składy polskiej produkcji przed wojną kursowały ...
   
 • Agrochatka u Władka

  Kasia Kasia 8 lat temu
  Do Agrochatki wracamy od lat, wspaniała serdeczna rodzinka, która uśmiechem nas wita a sercem gości.
Atrakcje Żegiestowa i okolic
Atrakcje Żegiestowa i okolic

Poprad

Piękna górska rzeka, przy której rybacy mają swój mały kawałek raju, o której turyści snują magiczne opowieści. A po drugiej stronie piękna Słowacja... czytaj więcej »

Kapliczki

Na przestrzeni lat Żegiestów zyskał kilka ciekawych kapliczek. Rozrzucone od Zdroju po szlaki turystyczne biegnące z Żegiestowa na Pustą Wielką...
czytaj więcej »

Kościoły

Na parafię Żegiestów składają się aż 3 obiekty sakralne. Wszystkie są ciekawe i zróżnicowane pod względem architektonicznym...
czytaj więcej »

Pusta Wielka

Pusta Wielka to szczyt o wysokości 1060 m.n.p.m., będący częścią Pasma Jaworzyny. Prowadzi tu min. czarny szlak z Żegiestowa...
czytaj więcej »

Szlaki piesze

W Żegiestowie mają swój początek (lub koniec) 3 bardzo ciekawe szlaki turystyczne. Można stąd dotrzeć aż na Jaworzynę Krynicką...
czytaj więcej »

Andrzejówka

Andrzejówka to piękna wieś, uroczo położona na skraju Beskidu Sądeckiego, nad rzeką Poprad, przy granicy ze Słowacją. ...
czytaj więcej »
Towarzystwo Przyjaciół Żegiestowa E-LIME strony www Krynica-Zdrój