Zegiestow.net - w sercu beskidu sądeckiego
Pętla rowerowa Żegiestów - Wierchomla - Żegiestów
Kapliczka św. Huberta w Żegiestowie
Żegiestów-Zdrój we mgle - jesień 2013
Szlak na Pustą Wielką
Centrum Żegiestowa
Żegiestów-Zdrój
Szlaki turystyczne Żegiestowa i okolic
Przełomy Popradu
Kamień Wandy w Żegiestowie

Żegiestów

Położenie: 49°23'N 20°48'E

Wysokość n.p.m.: 486m

Przybliżona liczba ludności: 960

Lokalizacja administracyjna:
województwo małopolskie, powiat nowosądecki, gmina Muszyna

W sercu Beskidu Sądeckiego leży urokliwa miejscowość uzdrowiskowa z ciekawą historią, nieprzereklamowana, zachwycająca spokojem i niesamowitą atmosferą ? Żegiestów. Cudowne otoczenie z licznymi szlakami turystycznymi oraz niepowtarzalny klimat tego miejsca, tworzą warunki do życia oraz wypoczynku, jakich może pozazdrościć temu miejscu niejeden kurort.

Chcemy dzisiaj zainteresować Was bardzo dobrze utrzymaną trasą rowerową. Widoki są przepiękne więc warto skorzystać z letnich, ciepłych dni i zamiast siedzieć w domu, wyruszyć w góry.

Drogą numer 971 kierujemy się z Żegiestowa w stronę Wierchomli, po lewej mając przepiękny Poprad, a po prawej tory kolejowe. Mijamy najpierw Zubrzyk, a chwilę później docieramy do skrzyżowania w Wierchomli. Czeka nas teraz kilka kilometrów podjazdu, aż do położonego niemal na końcu miejscowości Hotelu Wierchomla *** (Dwie Doliny). Około 150 m poniżej hotelu nasza trasa skręca w lewo, stromo pod górę. Mamy przed sobą 5 km stosunkowo stromego miejscami podjazdu, jednak dzięki utrzymywani jej nawierzchni w dobrym stanie, jazda jest przyjemna i dla wprawionych kolarzy niezbyt męcząca. Kręta droga wije się zboczami, a my podziwiać możemy przepiękny las. Celem naszej podróży jest położone powyżej Schronisko PTTK Bacówka nad Wierchomlą.

Nagrodą za wysiłek włożony w pokonanie podjazdu są przepiękne widoki, jakie podziwiać możemy z ławki pod schroniskiem. Przy odrobinie szczęścia zobaczymy piękną panoramę Tatr. Jeśli ktoś planuje nocować na schronisku lub skorzystać z dostępnej tu oferty, warto zapoznać się wcześniej ze szczegółami dostępnymi na stronie www.wierchomla.pttk.pl. Dla rowerzystów przewidziano zniżki.

Po odpoczynku ruszyć można w dalszą część trasy w kierunku Szczawnika. Należy udać się drogą prowadzącą od schroniska w dół, w lewą stronę. Droga w prawo zaprowadziłaby nas czarnym szlakiem ponownie do Wierchomli. Szlak rowerowy do Szczawnika oznaczony jest na niebiesko. W zasadzie należy trzymać się utwardzonej trasy i korzystać z chwili relaksu, ponieważ na tym odcinku nie ma żadnego podjazdu. Pierwsze, co zobaczymy w Szczawniku, to dolna stacja kolejki narciarskiej Dwie Doliny.

Ze Szczawnika moglibyśmy górami wrócić do Żegiestowa trasą liczącą około 3,3 km. Jednak zdecydowaliśmy się na drogę przez Muszynę, a następnie Milik i Andrzejówkę, czyli ponownie doliną Popradu. Żal odmówić sobie pięknych widoków właśnie w okolicach Milika oraz Żegiestowa-Zdroju.

Trasę kończymy zmęczeni w Żegiestowie w okolicach szkoły podstawowej. Kilka minut później słychać pierwsze grzmoty i widać błyski... Burza była o włos.

Wraz z odpoczynkami trasa zajęła nam około 6 godzin, a łącznie przejechaliśmy 53 km. Jak widać na załączonych zdjęciach, widoki wynagradzają cały trud.

Komentarze   

0 #4 Jarek 2015-01-23 12:38
Piękna trasa. Lato w górach, czuć na zdjeciach zapach łąki1!!
Zgłoś administratorowi
0 #3 pawel-karpiuk 2014-06-18 18:46
Zazdroszczę widoków, piękne zdjęcia :) chętnie się wybiorę na ten szlak, niedługo urlop i w góry :)
Zgłoś administratorowi
0 #2 Dynnnio 2014-06-12 10:36
ojjjeeee rozmarzylem się :) tez tak chce, w góry i na rower!! piękne macie okolice !
Zgłoś administratorowi
0 #1 Aleeena 2014-06-12 10:35
Okolice Żegiestowa obfitują w piękne widoki, można super trasy rowerem sobie zaplanować. Zazdroszczę Wam tej wyprawy :) Piękne zdjęcia!

Na pewno w góre to trzeba się pomęczyć wjeżdzając, ale za to kawałkami jest z góry :) mrrr ten wiatr we włosach :)
Zgłoś administratorowi

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Atrakcje w okolicy

Wasze komentarze

 • Kościół parafialny pw. św. Anny w Żegiestowie

  Ewa i Adam Orzerscy Ewa i Adam Orzerscy 8 lat temu
  Byliśmy tam na mszy podczas krótkiego wypoczynkowego pobytu, piękny kościół :) A i ludzie bardzo ...
   
 • Pensjonat IRENA ***

  Ewa i Adam Orzerscy Ewa i Adam Orzerscy 8 lat temu
  Mieliśmy okazję przebywać w Pensjonacie Irena przez wspaniałe 10 dni na przełomie kwietnia i maja.
   
 • Pensjonat IRENA ***

  Ewa i Adam Orzerscy Ewa i Adam Orzerscy 8 lat temu
  Mieliśmy okazję przebywać w Pensjonacie Irena przez wspaniałe 10 dni na przełomie kwietnia i maja.
   
 • Żegiestow Zdrój - Muszyna styczeń 1941

  Michał Michał 8 lat temu
  To jest tzw. "luxtorpeda", te ciekawe i b. nowoczesne składy polskiej produkcji przed wojną kursowały ...
   
 • Agrochatka u Władka

  Kasia Kasia 8 lat temu
  Do Agrochatki wracamy od lat, wspaniała serdeczna rodzinka, która uśmiechem nas wita a sercem gości.
Atrakcje Żegiestowa i okolic
Atrakcje Żegiestowa i okolic

Poprad

Piękna górska rzeka, przy której rybacy mają swój mały kawałek raju, o której turyści snują magiczne opowieści. A po drugiej stronie piękna Słowacja... czytaj więcej »

Kapliczki

Na przestrzeni lat Żegiestów zyskał kilka ciekawych kapliczek. Rozrzucone od Zdroju po szlaki turystyczne biegnące z Żegiestowa na Pustą Wielką...
czytaj więcej »

Kościoły

Na parafię Żegiestów składają się aż 3 obiekty sakralne. Wszystkie są ciekawe i zróżnicowane pod względem architektonicznym...
czytaj więcej »

Pusta Wielka

Pusta Wielka to szczyt o wysokości 1060 m.n.p.m., będący częścią Pasma Jaworzyny. Prowadzi tu min. czarny szlak z Żegiestowa...
czytaj więcej »

Szlaki piesze

W Żegiestowie mają swój początek (lub koniec) 3 bardzo ciekawe szlaki turystyczne. Można stąd dotrzeć aż na Jaworzynę Krynicką...
czytaj więcej »

Andrzejówka

Andrzejówka to piękna wieś, uroczo położona na skraju Beskidu Sądeckiego, nad rzeką Poprad, przy granicy ze Słowacją. ...
czytaj więcej »
Towarzystwo Przyjaciół Żegiestowa E-LIME strony www Krynica-Zdrój