Zegiestow.net - w sercu beskidu sądeckiego
Pętla rowerowa Żegiestów - Wierchomla - Żegiestów
Kapliczka św. Huberta w Żegiestowie
Żegiestów-Zdrój we mgle - jesień 2013
Szlak na Pustą Wielką
Centrum Żegiestowa
Żegiestów-Zdrój
Szlaki turystyczne Żegiestowa i okolic
Przełomy Popradu
Kamień Wandy w Żegiestowie

Żegiestów

Położenie: 49°23'N 20°48'E

Wysokość n.p.m.: 486m

Przybliżona liczba ludności: 960

Lokalizacja administracyjna:
województwo małopolskie, powiat nowosądecki, gmina Muszyna

W sercu Beskidu Sądeckiego leży urokliwa miejscowość uzdrowiskowa z ciekawą historią, nieprzereklamowana, zachwycająca spokojem i niesamowitą atmosferą ? Żegiestów. Cudowne otoczenie z licznymi szlakami turystycznymi oraz niepowtarzalny klimat tego miejsca, tworzą warunki do życia oraz wypoczynku, jakich może pozazdrościć temu miejscu niejeden kurort.

Niebieski szlak turystyczny z Żegiestowa-Zdroju

Szlak niebieski - jego długość wynosi około 8.5 km, czas przejścia wynosi około 3 h, różnica wzniesień 610 metrów.

Szlak rozpoczyna się na przystanku kolejowym Żegiestów-Zdrój. Już tu przywitają nas piękne widoki. Od przystanku kierujemy się ścieżką do chodnika, nim idziemy w górę. Po 100 metrach mijamy, piękny i z przepychem odnowiony, dom wczasowy Warszawianka oraz kilka jeszcze remontowanych obiektów sanatoryjnych (stan na maj 2014).

Po 200 metrach skręcamy w lewo, w zabytkowy deptak. Tam znajdziemy kilka ciekawych miejsc do obejrzenia: stara muszla koncertowa, ujęcie wody, opuszczony Dom Zdrojowy. Z lewej strony nad deptakiem góruje kościół pw. św. Kingi.

W prawo od kościoła kilka figurek świętych oraz Krzyż Zdrojowy upamiętniający miejsce pierwszej kaplicy Żegiestowskiej. Gdy spojrzycie w lewo ukaże Wam się ścieżka prowadząca w pobliże plebani. Widoki magiczne, warto dłużej nacieszyć tu oczy okolicznymi cudami przyrody, w które człowiek wplótł swą sztukę. 

Po drodze będziemy mieli okazję obejrzeć figury różnych świętych, dom ORLĄTKO, wiaty turystyczne,a także zobaczyć panoramę doliny Popradu.

Z prawej strony na wzgórzu góruje figurka Matki Bożej, przy której można się pomodlić i poprosić Maryję o bezpieczną wędrówkę. Do figurki prowadzi ładnie utrzymana, kręta ścieżka, która znajdziemy za muszlą koncertową.Tą ścieżką możemy podążać dalej, by dotrzeć również do Kamienia Wandy.

Kontynuując nasz marsz idziemy ścieżką pod domem Zdrojowym prosto. Po 100 metrach z lewej strony ukazuje nam się pijalnia wody Anna, jedna z pozostałości po dawnej świetności Żegiestowa -Zdroju.

50 metrów za nią skręcamy w lewo (uwaga zmiana kierunku szlaku). Jeśli pójdziemy prosto z lewej strony potoku to po 200 metrach ukażą nam się pozostałości po starym szlaku niebieskim (słupki, brak łańcucha). Możemy wybrać ten trudniejszy wariant, ale bezpieczniej jest podążyć wytyczonym na nowo odcinkiem. Ścieżka prowadzi nas wśród drzewostanu buczyny karpackiej.

Za nami rozpościera się Łopata Polska z prężnie działającym Sanatorium Wiktor Cechini i kilkoma domami wczasowymi.

Na wypłaszczeniu skręcamy w prawo. Idąc ścieżką wśród drzew lasu mieszanego przy akompaniamencie ptaków ukrytych w konarach drzew, po 5 minutach marszu docieramy do zakrętu.

Z prawej strony znajduje się już niewidoczna ścieżka, gdzie dochodzi dawny szlak niebieski. Podążając nią w dół przez około 5 minut można dotrzeć do dawnej pijalni ANNA. My skręcamy w lewo.

Po 300 metrach z prawej strony szlaku wypływa woda, gdzie spragniony turysta może ugasić pragnienie (jest to jedno ze źródeł potoku który ma ujście do POPRADU płynącego koło plebani w Żegiestowie Zdroju).

Po 50 metrach od tego miejsca droga w prawo doprowadziłaby nas przez LYSKOWIEC do Żegiestowa, my wędrujemy prosto. Za 20 metrów z prawej strony szlaku zobaczymy pozostałości po piwnicach POŁEMKOWSKICH, współrzędne to 49° 22' 16" N, 22° 48' 55" E.

Po 3 minutach spokojnego marszu docieramy do drogi która biegnie od Żegiestowa przez LYSKOWIEC na halę Milicką, skręcamy w prawo w tę drogę. Po 500 metrach z prawej strony szlaku jest droga prowadząca do Andrzejówki lub MILIKA, przy ścieżce po 600 metrach jest szczyt TRZY KOPCE, którego nazwa zwiastuje poniekąd granicę między trzema wioskami ŻEGIESTÓW, ANDRZEJÓWKA i MILIK. Współrzędne tego miejsca to 49° 22' 8" N i 22° 49' 26" E.

Kontynuując nasz marsz po 3 minutach docieramy do szlabanu, gdzie pierwsza droga w lewo prowadzi nas przez MAGIERÓWKĘ do Żegiestowa a drugą można zejść do Żegiestowa i dotrzeć do koła młyńskiego (wspomnianego w artykule szlak turystyczny Żegiestów Wieś - Pusta Wielka).

Od szlabanu idziemy prosto 100 metrów. Przy krzyżu na Hali milickiej jest wspaniały punkt widokowy. Z lewej strony ukazuje nam się m.in. Radziejowa i Rogacze, przed nami w całej okazałości PUSTA WIEKA, Liskowa, Wielka Bukowa i Kotylniczy Wierch a z prawej strony GÓRY CERGOW z MINCOL.

Kontynuując nasz marsz po 100 metrach w prawo droga biegnie przez "GŁĘBIKIE" do Milika, a po 50 metrach z lewej strony szlaku ciekawy prywatny domek drawniany.

Po 2 minutach marszu z prawej strony ukazuje nam się Bacówka i zagroda dla owiec (koszara ), koło niej jest droga do Milika oddalonego od niej 3 km. Po 2 minutach marszu skręcamy w lewo, w prawo prowadzi drogą szlak gminny czerwony do Szczawnika po drodze mijając kapliczkę Huberta oddaloną od zakrętu o 500 metrów.

Po 100 metrach, przy szlabanie skręcamy w prawo, prosto droga prowadzi do ostatniego przystanku Żegiestów Paleniaca oddalonego o 500 metrów od szlabanu. Przy skręcie w prawo idziemy razem ze spychaczówką Żegiestów Palenica-Pusta Wielka która wije się zboczami, kilka razy przecinając szlak niebieski.

Po 100 metrach opuszczamy spychaczówkę i skręcając w lewo idziemy w górę przez około 8 minut (UWAGA! strome podejście). Na wypłaszczeniu docieramy znów do wspomnianej spychaczówki, nią idziemy 100 metrów po czym skręcamy w prawo.

Idziemy w górę wśród lasu buczyny karpackiej przecinając jeszcze raz spychaczówkę. Podczas marszu za nami ukazuje się ciekawa panorama. Po 10 minutach spokojnej wędrówki ostatni raz przecinamy spychaczówkę, od tego miejsca wspomniana spychaczówka doprowadza nas do szlaku żółtego Żegiestów Wieś - Pusta Wielka oddalonego od tego miejsca o 300 metrów.

My idziemy w górę 300 metrów,docieramy do szlaku żółtego Przy szlaku postawiony jest kosz przez nadleśnictwo, aby turysta mógł wrzucić zbędne odpadki i śmieci. Nasz marsz kontynuujemy razem ze szlakiem żółtym. Za 100 metrów ukazuje nam się po lewej stronie skałka z krzyżem. Koło niej wspaniały punkt widokowy na tatry WYSOKIE i BIELSKIE.

Po 1 minucie marszu po prawej stronie szlaku ukazują nam się ciekawe skałki. Po 100 metrach od tych skałek w lesie z prawej strony kierując się w kierunku południowo- wschodnim w leju wypływa Palenicki Potok oddalony od szlaku około 200 metrów.

My idziemy prosto 100 metrów docierając do rozdroża Pusta Wielka 1010 m.n.p.m. Kierujemy się prosto w górę wśród cudownych polanek porośniętych krzakami borówek.

Po 150 metrach szlak niebieski i żółty skręcają w prawo, my idziemy jeszcze prosto 2 minuty docierając do szczytu PUSTA WIELKA 1060 m.n.p.m. Z lewej strony dochodzi szlak czarny Żegiestów Wieś - Pusta Wielka.

Grzbietem w lewo można dotrzeć do ciekawej skałki oddalonej od szczytu o 150 merów. Koło niej wspaniała panorama Tatr Wysokich i Bielskich.

Komentarze   

+3 #2 Marcin Skalniak 2014-05-08 06:20
To chyba jeden z ciekawszych szlaków w żegiestowie wlasnie dlatego. ze daje mozliwosc poznania zdroju w calej okazalosci i w pewnym sensie podrozy w czasie oraz zadumy nad jego dawną wspanialoscią i popularnoscia. Niegdyś zatłoczony deptak dzisiaj nieco odstrasza pustkami. Ale jesli zamknąć oczy i wyobrazić sobie tłumy jak na starych pocztówkach... można poczuć magię tego miejsca.
Zgłoś administratorowi
+3 #1 Krzysztof 2014-05-07 17:52
Wiele razy chodziłem opisana trasą, szlak mało uczęszczany stanowi bardzo dobrą propozycje turystyczną dla naszych gości, wspaniałe opracowanie dokładne i inne od tych powielanych w różnych wydawnictwach. Gratulacje
Zgłoś administratorowi

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Atrakcje w okolicy

Wasze komentarze

 • Kościół parafialny pw. św. Anny w Żegiestowie

  Ewa i Adam Orzerscy Ewa i Adam Orzerscy 8 lat temu
  Byliśmy tam na mszy podczas krótkiego wypoczynkowego pobytu, piękny kościół :) A i ludzie bardzo ...
   
 • Pensjonat IRENA ***

  Ewa i Adam Orzerscy Ewa i Adam Orzerscy 8 lat temu
  Mieliśmy okazję przebywać w Pensjonacie Irena przez wspaniałe 10 dni na przełomie kwietnia i maja.
   
 • Pensjonat IRENA ***

  Ewa i Adam Orzerscy Ewa i Adam Orzerscy 8 lat temu
  Mieliśmy okazję przebywać w Pensjonacie Irena przez wspaniałe 10 dni na przełomie kwietnia i maja.
   
 • Żegiestow Zdrój - Muszyna styczeń 1941

  Michał Michał 8 lat temu
  To jest tzw. "luxtorpeda", te ciekawe i b. nowoczesne składy polskiej produkcji przed wojną kursowały ...
   
 • Agrochatka u Władka

  Kasia Kasia 8 lat temu
  Do Agrochatki wracamy od lat, wspaniała serdeczna rodzinka, która uśmiechem nas wita a sercem gości.
Atrakcje Żegiestowa i okolic
Atrakcje Żegiestowa i okolic

Poprad

Piękna górska rzeka, przy której rybacy mają swój mały kawałek raju, o której turyści snują magiczne opowieści. A po drugiej stronie piękna Słowacja... czytaj więcej »

Kapliczki

Na przestrzeni lat Żegiestów zyskał kilka ciekawych kapliczek. Rozrzucone od Zdroju po szlaki turystyczne biegnące z Żegiestowa na Pustą Wielką...
czytaj więcej »

Kościoły

Na parafię Żegiestów składają się aż 3 obiekty sakralne. Wszystkie są ciekawe i zróżnicowane pod względem architektonicznym...
czytaj więcej »

Pusta Wielka

Pusta Wielka to szczyt o wysokości 1060 m.n.p.m., będący częścią Pasma Jaworzyny. Prowadzi tu min. czarny szlak z Żegiestowa...
czytaj więcej »

Szlaki piesze

W Żegiestowie mają swój początek (lub koniec) 3 bardzo ciekawe szlaki turystyczne. Można stąd dotrzeć aż na Jaworzynę Krynicką...
czytaj więcej »

Andrzejówka

Andrzejówka to piękna wieś, uroczo położona na skraju Beskidu Sądeckiego, nad rzeką Poprad, przy granicy ze Słowacją. ...
czytaj więcej »
Towarzystwo Przyjaciół Żegiestowa E-LIME strony www Krynica-Zdrój