Zegiestow.net - w sercu beskidu sądeckiego
Pętla rowerowa Żegiestów - Wierchomla - Żegiestów
Kapliczka św. Huberta w Żegiestowie
Żegiestów-Zdrój we mgle - jesień 2013
Szlak na Pustą Wielką
Centrum Żegiestowa
Żegiestów-Zdrój
Szlaki turystyczne Żegiestowa i okolic
Przełomy Popradu
Kamień Wandy w Żegiestowie

Żegiestów

Położenie: 49°23'N 20°48'E

Wysokość n.p.m.: 486m

Przybliżona liczba ludności: 960

Lokalizacja administracyjna:
województwo małopolskie, powiat nowosądecki, gmina Muszyna

W sercu Beskidu Sądeckiego leży urokliwa miejscowość uzdrowiskowa z ciekawą historią, nieprzereklamowana, zachwycająca spokojem i niesamowitą atmosferą ? Żegiestów. Cudowne otoczenie z licznymi szlakami turystycznymi oraz niepowtarzalny klimat tego miejsca, tworzą warunki do życia oraz wypoczynku, jakich może pozazdrościć temu miejscu niejeden kurort.

Szlak gminny czerwony

Szlak rozpoczyna się przy ostatnim przystanku Żegiestów Palenica. Po 200 m marszu zauważmy przepływający pod nami Żegiestowski Potok. Kontynuując marsz z lewej strony mijamy ładny, stary dom, do którego biegnie ciekawa, drewniana kładka. Po 150 m z lewej strony widzimy drogę, która prowadzi do przysiółka Rusinówka, a po zaledwie minucie marszu docieramy do placu ze składem drzewa.

Za składem jest szlaban, gdzie niebieskim szlakiem można dojść na szczyt Pusta Wielka (ok. 3 km). Za szlabanem biegnie droga wijąca się wśród przepięknie porośniętych zboczy, jednocześnie kilkakrotnie przecinając szlak niebieski dochodzi pod szczyt Pustej. Na placu, przy ładnej pogodzie ukazuje nam się wspaniała panorama Tatr Wysokich i Bielskich.

Tutaj skręcamy w prawo i po 100 metrach wraz ze szlakiem turystycznym (nie mylić z gminnym) docieramy do drewnianego krzyża, gdzie szlak niebieski skręca w prawo do Żegiestowa-Zdroju ? ale my udajemy się w lewo. Przed nami, w oddali, widnieją Góry Leluchowskie i Góry Lubowelskie. Następnie wybieramy ciekawszą, dolną drogę.

300 m dalej, obok drogi, rośnie stary sad owocowy. Pod nim, w jednej z odnóg potoku Miliczki wypływa źródełko wody (koniecznie należy ją powąchać). Idąc dalej około 200 m docieramy do kapliczki Huberta - jednego z miejsc często odwiedzanych przez turystów. Idziemy prosto, by po 100 metrach marszu napotykać drogę, która doprowadziłaby nas do centrum Milika, oddalonego około 3 km. Wędrując dalej spostrzegawczy turysta zauważy wśród konarów drew lasu iglastego i buczyny karpackiej, budki lęgowe dla ptaków.

Po 5 min. marszu, za polanką, z lewej strony można zauważyć drogę, która przecinając potok Milik zboczami szczytu Czertezy dociera do szlaku żółtego. Tym szlakiem można dojść w górę do kapliczki pod Jaworzynką. Dalej przechodzimy przez Potok Milik i po lewej stronie widzimy ujęcie wody leczniczej "Franciszek". 50 metrów od ujęcia odbiega droga, która doprowadzi nas zboczami Gór Milickich do kaplicy Huberta.

Idąc dalej prosto, po 150 m napotykamy szlak żółty, który z lewej strony naszej drogi skręca do kapliczki pod Jaworzynką. Po prawej stronie drogi ? ciekawa kapliczka! Tu warto chwilę przystanąć. Idąc dalej w dół ukazuje nam się w całej okazałości Dolina Szczawnika z dwiema drewnianymi cerkwiami (w Szczawniku i w Złockiem). Po 200 metrach z prawej strony mijamy cmentarz, gdzie można zobaczyć kilka ciekawych grobów i krzyży połemkowskich. Po minucie docieramy do Centrum Informacji Turystycznej, gdzie na drogowskazie jest zawarta informacja dotycząca ciekawych tras turystycznych na terenie Beskidu Sądeckiego.

Szlak długości 3,3 km, czas przejścia ok. 45 min.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Atrakcje w okolicy

Wasze komentarze

 • Kościół parafialny pw. św. Anny w Żegiestowie

  Ewa i Adam Orzerscy Ewa i Adam Orzerscy 8 lat temu
  Byliśmy tam na mszy podczas krótkiego wypoczynkowego pobytu, piękny kościół :) A i ludzie bardzo ...
   
 • Pensjonat IRENA ***

  Ewa i Adam Orzerscy Ewa i Adam Orzerscy 8 lat temu
  Mieliśmy okazję przebywać w Pensjonacie Irena przez wspaniałe 10 dni na przełomie kwietnia i maja.
   
 • Pensjonat IRENA ***

  Ewa i Adam Orzerscy Ewa i Adam Orzerscy 8 lat temu
  Mieliśmy okazję przebywać w Pensjonacie Irena przez wspaniałe 10 dni na przełomie kwietnia i maja.
   
 • Żegiestow Zdrój - Muszyna styczeń 1941

  Michał Michał 8 lat temu
  To jest tzw. "luxtorpeda", te ciekawe i b. nowoczesne składy polskiej produkcji przed wojną kursowały ...
   
 • Agrochatka u Władka

  Kasia Kasia 8 lat temu
  Do Agrochatki wracamy od lat, wspaniała serdeczna rodzinka, która uśmiechem nas wita a sercem gości.
Atrakcje Żegiestowa i okolic
Atrakcje Żegiestowa i okolic

Poprad

Piękna górska rzeka, przy której rybacy mają swój mały kawałek raju, o której turyści snują magiczne opowieści. A po drugiej stronie piękna Słowacja... czytaj więcej »

Kapliczki

Na przestrzeni lat Żegiestów zyskał kilka ciekawych kapliczek. Rozrzucone od Zdroju po szlaki turystyczne biegnące z Żegiestowa na Pustą Wielką...
czytaj więcej »

Kościoły

Na parafię Żegiestów składają się aż 3 obiekty sakralne. Wszystkie są ciekawe i zróżnicowane pod względem architektonicznym...
czytaj więcej »

Pusta Wielka

Pusta Wielka to szczyt o wysokości 1060 m.n.p.m., będący częścią Pasma Jaworzyny. Prowadzi tu min. czarny szlak z Żegiestowa...
czytaj więcej »

Szlaki piesze

W Żegiestowie mają swój początek (lub koniec) 3 bardzo ciekawe szlaki turystyczne. Można stąd dotrzeć aż na Jaworzynę Krynicką...
czytaj więcej »

Andrzejówka

Andrzejówka to piękna wieś, uroczo położona na skraju Beskidu Sądeckiego, nad rzeką Poprad, przy granicy ze Słowacją. ...
czytaj więcej »
Towarzystwo Przyjaciół Żegiestowa E-LIME strony www Krynica-Zdrój