Zegiestow.net - w sercu beskidu sądeckiego
Pętla rowerowa Żegiestów - Wierchomla - Żegiestów
Kapliczka św. Huberta w Żegiestowie
Żegiestów-Zdrój we mgle - jesień 2013
Szlak na Pustą Wielką
Centrum Żegiestowa
Żegiestów-Zdrój
Szlaki turystyczne Żegiestowa i okolic
Przełomy Popradu
Kamień Wandy w Żegiestowie

Żegiestów

Położenie: 49°23'N 20°48'E

Wysokość n.p.m.: 486m

Przybliżona liczba ludności: 960

Lokalizacja administracyjna:
województwo małopolskie, powiat nowosądecki, gmina Muszyna

W sercu Beskidu Sądeckiego leży urokliwa miejscowość uzdrowiskowa z ciekawą historią, nieprzereklamowana, zachwycająca spokojem i niesamowitą atmosferą ? Żegiestów. Cudowne otoczenie z licznymi szlakami turystycznymi oraz niepowtarzalny klimat tego miejsca, tworzą warunki do życia oraz wypoczynku, jakich może pozazdrościć temu miejscu niejeden kurort.

Rowerem z Jaworzyny Krynickiej do Żegiestowa

Piękna pogoda i wakacyjny nastrój to wystarczająca motywacja do wybrania się z rowerem w góry. Dzisiaj coś dla tych, których lubią czasami zjechać z utartych rowerowych ścieżek na bardziej emocjonujące trasy.

Zaczynamy pod dolną stacją kolejki gondolowej na Jaworzynę Krynicką. Tutaj kierujemy się w górę drogą, którą dowożone są ładunki do schroniska. Po kilkuset metrach łagodnego podjazdu droga skręca w lewo, staje się stroma i kamienista. Zaczyna wić się po stromym brzegu góry, której szczyt jest naszym celem.

Po kilku ostrych zakrętach i serpentynach naszym oczom ukaże się budynek schroniska. Dalej do wyboru mamy dwie trasy na szczyt Jaworzyny. Jedna prowadzi na prawo od schroniska i podchodzi stromo pod szlak na Runek. Druga pozwala na łagodniejszy podjazd, prowadząc na lewo od schroniska i dalej w poprzek tras narciarskich.

Na szczycie Jaworzyny czeka nagroda w postaci przepięknych widoków. Kilka z nich można obejrzeć na załączonych zdjęciach.

Ze szczytu kierujemy się szlakiem, który prowadzi na Runek. Na początku mamy kilkaset metrów stromego zjazdu, a dalej krótki podjazd. Po kilku minutach już meldujemy się na naszym punkcie orientacyjnym. Dalej zjeżdżamy w stronę bacówki nad Wierchomlą.

Ze schroniska kierujemy się na szlak prowadzący na Pustą Wielką. Droga prowadzi w pobliżu wyciągów narciarskich. Tutaj należy uważnie śledzić przebieg szlaku, ponieważ nasza trasa skręca w połowie stromego podjazdu w prawo. Miejsce to jest oddalone około 250 metrów od kapliczki, którą mijamy wcześniej.

Tutaj nasza droga robi się znacznie węższa. Trudniejsza, a tym samym ciekawsza. Zdobycie szczytu Pustej Wielkiej to już tylko formalność.

Z Pustej kierujemy się do Żegiestowa żółtym szlakiem, gdzie po kilkuset metrach trafimy na szeroką, utwardzoną drogę. Podążając nią dotrzemy do Palenicy, w pobliże ostatniego przystanku PKS.

Mapa trasy rowerowej z Jaworzyny do Żegiestowa

Cała trasa to około 25 km.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Atrakcje w okolicy

Wasze komentarze

 • Kościół parafialny pw. św. Anny w Żegiestowie

  Ewa i Adam Orzerscy Ewa i Adam Orzerscy 8 lat temu
  Byliśmy tam na mszy podczas krótkiego wypoczynkowego pobytu, piękny kościół :) A i ludzie bardzo ...
   
 • Pensjonat IRENA ***

  Ewa i Adam Orzerscy Ewa i Adam Orzerscy 8 lat temu
  Mieliśmy okazję przebywać w Pensjonacie Irena przez wspaniałe 10 dni na przełomie kwietnia i maja.
   
 • Pensjonat IRENA ***

  Ewa i Adam Orzerscy Ewa i Adam Orzerscy 8 lat temu
  Mieliśmy okazję przebywać w Pensjonacie Irena przez wspaniałe 10 dni na przełomie kwietnia i maja.
   
 • Żegiestow Zdrój - Muszyna styczeń 1941

  Michał Michał 8 lat temu
  To jest tzw. "luxtorpeda", te ciekawe i b. nowoczesne składy polskiej produkcji przed wojną kursowały ...
   
 • Agrochatka u Władka

  Kasia Kasia 8 lat temu
  Do Agrochatki wracamy od lat, wspaniała serdeczna rodzinka, która uśmiechem nas wita a sercem gości.
Atrakcje Żegiestowa i okolic
Atrakcje Żegiestowa i okolic

Poprad

Piękna górska rzeka, przy której rybacy mają swój mały kawałek raju, o której turyści snują magiczne opowieści. A po drugiej stronie piękna Słowacja... czytaj więcej »

Kapliczki

Na przestrzeni lat Żegiestów zyskał kilka ciekawych kapliczek. Rozrzucone od Zdroju po szlaki turystyczne biegnące z Żegiestowa na Pustą Wielką...
czytaj więcej »

Kościoły

Na parafię Żegiestów składają się aż 3 obiekty sakralne. Wszystkie są ciekawe i zróżnicowane pod względem architektonicznym...
czytaj więcej »

Pusta Wielka

Pusta Wielka to szczyt o wysokości 1060 m.n.p.m., będący częścią Pasma Jaworzyny. Prowadzi tu min. czarny szlak z Żegiestowa...
czytaj więcej »

Szlaki piesze

W Żegiestowie mają swój początek (lub koniec) 3 bardzo ciekawe szlaki turystyczne. Można stąd dotrzeć aż na Jaworzynę Krynicką...
czytaj więcej »

Andrzejówka

Andrzejówka to piękna wieś, uroczo położona na skraju Beskidu Sądeckiego, nad rzeką Poprad, przy granicy ze Słowacją. ...
czytaj więcej »
Towarzystwo Przyjaciół Żegiestowa E-LIME strony www Krynica-Zdrój